معرفی شهرهای جهان

جدیدترین مطالب , مقالات و معرفی شهر های گردشگر پذیر جهان

معرفی شهر سن پترزبورگ روسیه

 شهر سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ پس از مسکو است

که در شمال غرب کشور روسیه قرار گرفته است. این شهر در سال ۱۷۰۳ میلادی به دستور پترکبیر ساخته شده است و تا سال ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بوده است. شهر سن پترزبورگ به مدت دو سده پایتخت روسیه بوده است و در هنگام حکومت اتحاد جماهیر شوروی به مدت ۶۷ سال لنینگراد خوانده می شده است. سن پترزبورگ در کناره های رود نوا و در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته است.

0.138251001391780906_parsnaz_ir-Copy

 برخی از مهم ترین جاذبه های شهر سن پترزبورگ عبارتند از :

قصر آرمیتاژ : شامل مجموعه ای هماهنگ از ساختمان هاست که توسط معماران ماهر و چیره دست در اواخر سده ی ۱۸ و اوایل سده ی ۱۹ میلادی بنا شده است. این کاخ شامل یک ساختمان دو طبقه ی عظیم است که دور تا دور آن را ستون های غول پیکر احاطه کرده اند. در این کاخ می توان

تنوع‌ فرم‌ها و مجسمه‌های‌ فراوان‌ ، تزیینات‌ و گچ‌بری‌های‌ پرنقش‌ و نگار ، رنگ‌آمیزی‌ دلشاد و تصویرهای‌ زیبایی‌ را که به‌وجود آورده‌اند را مشاهده کرد.

 

 قصرآرمیتاژ

این قصر درواقع یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه های جهان است که برای نگهداری مجموعه هنری خانواده ی سلطنتی ساخته شده است و بزرگترین موزه روسیه و سومین موزه ی بزرگ جهان بعد از موزه ی انگلستان و موزه ی لوور فرانسه است. این موزه در برگیرنده ی آثار هنری اروپای غربی ، روسیه و خاور میانه است و از دیدنی های تور روسیه. در غرفه ی فرهنگ و تمدن موزه ی آرمیتاژ اشیا گرانبها و عتیقه ، آثار هنری ، تاریخی و باستانی بسیاری از فرهنگ و تمدن ایران به نمایش گذاشته شده است. موزه ی آرمیتاژ بدلیل قرار گرفتن در محل کاخ زمستانی ارزش و اهمیت بسیاری دارد.

این موزه در زمان دختر پطر کبیر ساخته شد و بعدها توسط کاترین کبیر گسترش یافت و به تدریج و با گذشت زمان به کلکسیونی از نفیس ترین اشیا جهان و محل نگهداری کلکسیون شخصی کاترین تبدیل شد.این موزه دارای ۱۰۵۷ سالن مختلف و۳۰۰۰۰۰۰ اثر است. تخمین زده شده که اگر برای دیدن هر قطعه این موزه تنها یک دقیقه وقت صرف کنید ۱۱ سال طول می کشد تا کل موزه را بتوانید ببینید.

 

 

 در روبروی میدان کاخ و کاخ زمستانی ستونی در داخل میدان به نام “الکساندرفسکایا” به پاس پیروزی لشکریان روسیه بر ناپلئون در جنگ ۱۸۱۲ برپاشده است . این ستون افتخار از سنگ یکپارچه گرانیت و به ارتفاع ۵٫۴۷ متر در وسط میدان منظره ی ساختمان ها و بناهای اطراف خود را کامل نموده است و به میدان زیبایی خاصی داده است.

کلیسا سن پترزبورگ

 

 شهر سن پترزبورگ دارای پارک ها و مراکز دیدنی و تفریحی فراوانی است . این شهر به داشتن خیابان های عریضهمانند خیابان های ساحلی “نوا” و “نفسکس پروسپکت” معروف است. کلیسای شهر سنت پترزبورگ مرکز کلیسای ارتودکس است. از دیگر آثار این شهر می توان به کلیسای جامع “سن ایزاک” و مجسمه ی سوار بر اسب پترکبیر اشاره کرد. قدیمی ترین بناهای سن پترزبورگ “قدیس پطرس ” و “قدیس بوس” است که در جزیره ای در رود “نوا” قرار گرفته است.

 

 خیابان ساحلی سنت پترز بورگ

 قلعه های موجود در شهر سنت پترزبورگ در دوره ی روسیه تزاری از زندان های مخوف سیاسی بودند و نویسندگان و روشنفکران برجسته ای چون “داستایوفسکی” و ” چرینشوفسکی” در آن ها زندانی بودند. امروزه این قلعه ها به موزه تبدیل شده اند. بنابراین از دیگر نقاط دیدنی سنت پترزبورگ می توان به “كلیسای‌جامع‌ سن‌ پطروسن‌ پل‌”، “كاخ‌ زمستانی‌ پطر كبیر” ، “ستون‌ یادبود الكساندر”، “صومعة‌ الكساندرنفسكی‌”، “موزه‌ روسیه‌”، “موزه‌ آكادمی‌ هنرها”، “موزه‌ تاریخ‌ نشر سنت‌ پترزبورگ‌”، “موزه‌ تاریخ‌ سیاسی‌روسیه‌”، “موزه‌ هنرهای‌ تئاتر و موسیقی‌”، “موزه‌ انسان‌شناسی‌”، “موزه‌ نژادشناسی‌” و “جانورشناسی‌” واپراها و باله‌ها وتئاترهای متعدد اشاره کرد.

 

سنت پترزبورگ

 

شب های سفید سنت پترزبورگ :

 یکی از مهمترین دیدنی ها و جاذبه های گردشگری روسیه است. این پدیده ی طبیعی هر ساله از اوایل خرداد شروع می شود و به علت طولانی بودن روزها در مناطق نزدیک به قطب شمال کره ی زمین بوجود می آید. موقعیت جغرافیایی شهر سن پترزبورگ ویژه است و شمالی ترین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود.  شب های اوایل فصل تابستان در سنت پترزبورگ شب های سفید نامیده می شود چون به علت بسیار طولانی شدن زمان تابش آفتاب در تاریکی شب فرو نمی رود و همه مدت شبانه روز یا هوا روشن است و یا گرگ و میش صبحگاهی دارد. ساکنان بومی شهر سن پترزبورگ از فصل شب های سفید به عنوان بهترین زمان برای پیاده روی طولانی مدت و آشنایی با زیبایی های شهرشان استفاده می کنند.

ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!